Poprzednie zjednoczenie może nie było aż tak "popularne" jak to z przełomu lat 1989 - 1990. Tamto zjednoczenie było znaczące tylko dla Prusów i dla ludności niemieckiej. Natomiast to miało znaczenie dla całej Europy, tej "zachodniej" i tej za żelazną kurtyną. To wydarzenie wydało ogromny impuls który rozwalił od środka komunistyczne państwa Układu Warszawskiego, a potem impuls ten doprowadził do rozpadu ZSRR. Ale co doprowadziło do powtórnego podziału Niemiec i co doprowadziło do ponownego zjednoczenia? O tym sobie opowiemy.
Wszystko zaczęło się po zakończeniu II wojny światowej. Tereny byłej III Rzeszy zostały podzielone między alianckich zdobywców. Wszystko zostało ustalone na kofernecji w Poczdamie. Co ciekawe Francja dostała swoją strefę okupacyjną za nic! Jednakże jest to kwestia innej historii. Wracjając, zostały utworzone 4 strefy okupacyjne, zarówno w całych Niemczech jak i w Berlinie. Do 1949 roku, wszystko szło normalnie, jednakże obie strony rozpoczęły tworzenie państw zależnych od siebie. W tymże roku Alianci utworzyli Republikę Federalną Niemiec (RFN) a Stalin i jego ZSRR Niemiecką Republikę Demokratyczną (NRD). Podzielony został również Berlin.
Okres podziału mógłby trwać 3 lata, ponieważ w 1952 roku, sam Józef Stalin wystąpił do RFN-u i bloku zachodniego z propozycją połączenia NRD i RFN w jedno samorządne państwo. Konrad Adennauer - Premier Niemiec Zachodnich, również był zwolennikiem takiej ścieżki, zaproponował aby w nowych Niemczech przeprowadzić wolne wybory. Ale jak to przystało na Aliatntów Zachodnich, musieli zaproponować wybory monitorowane przez obserwatorów. A jak to przystało na Stalina musił odmówić, bo owych obeserwatorów nie lubił. Idea zjednoczonych Niemiec upadła, a zimna wojna stawała się jescze bardziej zacięta...
Masowe ucieczki obywateli NRD doprowadziły do zamknięcia granicy NRD-RFN i wybudowanie w stolicy satelity ZSRR Muru Berlińskiego w 1961 roku.
Prawie ćwierć wieku trzeba było czekać aby w obu państwach niemieckich coś zaiskrzyło. Wiele państw satelickich ZSRR zaczeło uwalniać się od "kolosa o glinianych nograch". Czynniki wolnościowe wpłynęły również na mieszkańców NRD, którzy nie dość, że masowo uciekali do zachodnej części Niemiec, to jescze zaczęli się buntować. Na początku lipca 89' roku, Węgrzy częściowo odblokowali punkty graniczne z Austrią. Mieszkańcy NRD korzystając z tego, iż Węgry to kraj zaprzyjaźniony, uciekali tam masowo i próbowali przekraczać granicę węgiersko - austriacką. We wrześniu tego samego roku, wcześniej wymieniona granica, została w całości odblokowana. Z NRD wielu ludzi uciekło, było wiele ścierzek, wiele ambasad RFN było przepełnionych (nawet o 3,5 tysiąca osób!).
Gdy relacje NRD - RFN trochę się ostudziły, władzie komunistycznego państwa zgodziły się na utworzenie Pociągów Wolności, które przewoźiły uciekinierów ze zdobytymi obywatelstwami RFN-u, z ambasad różnych państw komunistycznych, przez ich terytorium do Niemiec Zachodnich.
Pod koniec 89' roku NRD, rozluźniły wymogi wyjazdu do Niemiec Zachodnich, w listopadzie premier RFN ogłosił plan zjednoczenia. Cały proces zjednoczenia trwał prawie rok, bo dopiero we wrześniu 1990 roku, w Moskwie uregulowano finalne sprawy zwiazane ze zjednoczeniem. Już na koniec 1990 roku, istniało zjednoczone państwo niemieckie pod nazwą - Republika Federalna Niemiec.
W istocie na to zjednoczenie wpłynęło wiele czynników nie związanych z Niemcacmi lub te czynniki nie były z dziedziny która pasowała do zjednoczenia. Koniec gadania! Impuls który dało to zjednoczenie, jak i inne wydarzenia z innych państw Układu Warszawskiego doprowadziły do zjednoczenia całej Europy. Oby nic takiego już się nie powtórzyło!
Widze że wiesz co piszesz i przede wszystkim to lubisz :)Zapraszam: http://lets-smilee.blogspot.com/
OdpowiedzUsuń