środa, 8 lipca 2015

Bolesław Zapomniany - "Był ,albo nie był - oto jest pytanie"

Witam wszystkich czytelników! W tym artykule przedstawimy Wam Bolesława Zapomnianego - domniemanego władcę Polski w latach 1031-1032, czyli wtedy kiedy w Polsce panował Bezprym. Pisząc o Bolesławie Zapomnianym trzeba zakwestionować istnienie Bezpryma. Zaczynamy...
W roku 1031 Jarosław I Mądry i Mścisław najechali Polskę i odsunęli od władzy syna Bolesława Chrobrego - Mieszka II. O istnieniu Bolesława możemy dowiedzieć się czytając "Kronikę Wielkopolską" Oto jej fragment:


Gdy [Mieszko II] umarł w roku Pańskim 1033, nastąpił po nim pierworodny syn jego Bolesław. Skoro ten został ukoronowany na króla, wyrządził swej matce wiele zniewag. Matka jego pochodząca ze znakomitego rodu, nie mogąc znieść jego niegodziwości, zabrawszy maleńkiego syna swego Kazimierza, wróciła do ziemi ojczystej w Saksonii, do Brunszwiku, i umieściwszy tam syna dla nauki miała wstąpić do jakiegoś klasztoru zakonnic. Bolesław zaś z powodu srogości i potworności występków, których się dopuszczał, źle zakończył życie i choć odznaczony został koroną królewską, nie wchodzi w poczet królów i książąt Polski.


Można z tego wyciągnąć następujące wnioski:

1. Autor "Kroniki Wielkopolskiej", pisząc tę księgę korzystał ze złych źródeł, ponieważ Mieszko II zmarł w 1034 r. 
2. Bolesław został ukoronowany na króla i skrzywdził swoją matkę (Rychezę zm. 1063), która z tego powodu wróciła do Brunszwiku razem z synem Kazimierzem, 
3. Jeśli Bolesław naprawdę istniał to Kazimierz nie był jego pierworodnym.
4. Bolesław był bardzo okrutny w stosunku do matki i poddanych.
5. Za swoje okrucieństwo został "usunięty" na zawsze z pocztu królów i książąt.

Należy pamiętać też, że kronikę Wielkopolską napisano w XIV wieku, a księga ta opisuje czasy legendarne do roku 1237. Wśród historyków obecna jest także teza że Bezprym i Bolesław to ta sama osoba, ponieważ Bezprym był osobą, która została zamordowana przez poddanych właśnie przez swoje okrucieństwo w stosunku do nich.
Istnienie Kazimierza potwierdza to że Kazimierz domniemany najstarszy syn Mieszka został przeznaczony do stanu duchownego, co może mówić nam o tym, że Mieszko miał już syna, który byłby królem. W dynastii piastów panowała następujący zwyczaj: Syna pierworodnego nazywa się imieniem dziadka np. Mieszko I - Bolesław Chrobry- Mieszko II - Kazimierz/ Bolesław ( W dynastii piastów nie było obecne imię Kazimierz, a Bolesław wręcz przeciwnie)

Podsumowując, nigdy nie dowiemy się o istnieniu Bolesława Zapomnianego, króla którego nie było lub prawdopodobnie był, Historia tegoż władcy pokazuje nam jak bardzo fascynującą dziedziną nauki jest historia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz