Bonjour! Witamy Was wszystkich, dziś opiszemy Wam pewien bardzo ciekawy i ważny rozdział historii Francji - Rewolucję Francuską. Zaczynamy...
W 1715 r. umiera Ludwik XIV, a władzę po nim przejął Ludwik XV, jego prawnuk. Młody władca przeznaczał bardzo dużo pieniędzy na utrzymanie dworu, co spowodowało podniesienie podatków, które najbardziej obciążały stan trzeci, czyli chłopów.
[Pierwszy stan - ok. 0,7% - szlachta, mięli dostęp praktycznie do wszystkiego, mięli bardzo rozległe majątki
Drugi stan- ok. 0,3% - duchowieństwo, posiadali liczne przywileje i wielkie posiadłości
Trzeci stan - ok. 99% - mieszczanie i chłopi (15% trzeciego stanu to burżuazja czyli elita, właściciele manufaktur, służba domowa. 85% trzeciego stanu to chłopi)]
Była to jedna z przyczyn rewolucji, wymieńmy jeszcze kilka:
- Kryzys wewnętrzny u schyłku XVIIIw.
- Kryzys finansowy - zadłużenie wewnętrzne i zewnętrzne
- Udział w licznych wojnach, co osłabiło państwo.
- Wzbogacenie się burżuazji, a jednocześnie straty finansowe chłopów.
- Upadek autorytetu króla.
- Wielka nieudolność władzy Ludwika XVI, który interesował się tylko prywatnymi sprawami.
- Nieurodzaj zbóż, straty ze zbiorów.
Ludwik XVI próbował przeprowadzić reformy podatkowe, nie zostały one przyjęte przez obarczonych nimi księży i szlachtę. Król w maju 1789 roku zdecydował o zebraniu Stanów Generalnych, do głosu dopuszczono stan trzeci.
17 IV 1789 r. deputowani stanu trzeciego nazwali się "Zgromadzeniem Narodowym", które przekształciło się w sierpniu w Konstytuantę - chcieli uchwalić konstytucję. Po utworzeniu Konstytuanty, a dokładnie 26 VIII 1789 roku uchwalono "Deklarację Praw Człowieka i Obywatela" dokument, który wprowadzał równość obywateli wśród prawa, wolność słowa, swoboda wyznaniowa.
W grudniu tego samego roku (1789) uchwalono i wprowadzono do życia " Konstytucję Cywilną Kleru" - dokument, dzięki któremu władze skonfiskowały majątek kościoła, duchowni mieli dostawać pensję - podporządkowano sobie Kościół.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz