sobota, 4 lipca 2015

Zjednoczenie Niemiec #1 - To z XIX wieku

Niemcy w swojej historii mieli dwa znaczące zjednoczenia swojego państwa. Pierwsze właśnie "te z XIX wieku" dziś sobie omówimy. Nawiązując jeszcze do zjednoczeń, jak możemy zaobserwować, Państwo niemieckie często dzieliło się, każdy przypadek był z innego powodu - jak również można zaobserwować. Ale zacznijmy!
W XIX wieku, Niemcy byli prawie zjednoczeni pod sztandarem Związku Północnoniemieckiego. Był to prekursor Cesarstwa Niemieckiego. Przed nim był Związek Niemiecki a na samym początku był Związek Reński. Związek Niemiecki był pod przewodnictwem Cesarza Austrii, natomiast Reński był pod zwierzchnitwem Francji. Zarówno Austria jak i Prusy, miały plany zjednocznia księstw niemieckich pod swoim sztandarem. Na temat kto będzie zwierzchnikiem tych księstw prowadzono wiele debat austriacko-pruskich. Raz wygrywała monarchia naddunajska a raz Prusy. Jednakże w 1850 roku to Austria została uznana za zwierzchika. Ale było to tylko na papierze. Tak naprawdę, Austriacy odpuszczali w tamtych rejonach, natomiast Prusacy zdobywali przewagę. Tą wypracowaną wieloma dziedzinami gospodarczymi przewagę wykorzystał w 1862 roku znany Otto von Bismarck, wtedy został premierem Prus (popularne było również określenie kanclerz). Bismarck był zwolennikiem odbudowania wielkiego państwa niemieckiego. W rządzie oraz elitach Prus było bardzo duże grono ludzi mające takie same poglądy jak premier. Jednym z nich był Helmut von Moltke - wielki dowóca i strateg główny twórca potęgi armii pruskiej. Według Bismarcka, zjednoczenie nie mogło odbyć się bez pomocy silnej armii, Moltke mu w tym pomógł swoim wspomnianym osiągnięciem. Powodem do takiego stanowiska kanclerza były toczące się wokół wojny np. z Danią, ale była to wojna spowodowana prowokacją ze strony Prus. Austriacy się przebudzili i znów byli przeciwnikami Prus w drodze do Zjednoczenia. Takim samym państwem była Francja, dla której korzystne było, iż nie istnieje jedno wielkie państwo niemieckie a kilkanaście małych. Z Austrią poszło łagodnie, ale z Francuzami... poziom trudności był znacznie większy. Oczywiscie nie chodzi o agresję zbrojną a o potyczki dyplomatyczne. Przez ten poziom trudności, doszło jednak do konfilktu zbrojnego. Dzięki silnej armii, Prusacy szybko zbili Francuzów i zmusili do poddania się. Pokój między prawie Zjednoczonymi Niemcami a Francją podpisano 10 maja 1871 roku w Frankfurcie nad Menem. Wojna ta trwała zaledwie 11 miesięcy.
Bismarck nie miał już żadnych przeszkod aby zjednoczyć Niemcy i utworzyć silne państwo. Tego samego roku w Wersalu zostało proklamowane Cesarstwo Niemieckie, jego pierwszym władcą został Wilchelm I (wcześniej władca Prus). Austria nie została włączona w skład Cesarswa, ale stała się najważniejszym sojusznikiem nowego niemieckiego państwa. W sumie proces zjednoczenia trwał od 1866 do 1871 roku. Oficjalnie Cesarstwo Niemieckie trwało i istaniało w latach 1871 - 1918, po nim nastała Republika Weimarska (ale o tym  w specjalnym artykule). Pomimo ledwie 40 lat istnienia, Cesarstwo było europejską potęgą, militarną, gospodarczą i dyplomatyczną. Szkoda, że musiało trwać tak krótko...
Godło Drugiej Rzeszy Niemieckiej
Herb Cesarstwa Niemieckiego...
Flaga Drugiej Rzeszy Niemieckiej
Oraz jego flaga 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz