wtorek, 26 maja 2015

Krótka historia Walerego Sławka

Walery Sławek - postać nie znana może milionom Polaków, ale zasługująca na opowiedzenie jej historii. Był to człowiek który osiągnał szczyty w ówczesnej II RP. Ale co spowodowało jego upadek? No i oczywiście, jak wspiął się na te szczyty? O tym opowiem.
2 listopada 1879 roku, na Podolu, rodzi się syn Florentyny i Bogusława Sławków. Dzieciństwo miał w miarę dostatnie ze względu na szlachecki charakter rodziny. Jednkaże, jego rodzina nie była "typową" szlachtą. Była, jakby szlachtą drugiego stopnia. Pod koniec XIX wieku, ukończył Gimnazjum Męskie w Niemirowie, oraz wyjechał do swojej ciotki mieszkającej w Warszawie, aby kilka lat później stać się absolwentem warszawskiego SGH. Tam zainteresował się zarówno ekonomią, jak i matematyką. Doświadczenie zebrane na uczelni pomogło mu w dalszych etapach życia politycznego. 
Przebywając w stolicy, Walery zainteresował się skłonnościami socjalistycznymi, co spowodowało w 1900 roku, jego wstąpienie w szeregi PPS - Polskiej Partii Socjalistycznej. Ledwie kilka lat później został wbrany na szefa tejże partii, ale Józef Piłsudski sprzeciwił się temu, mówiąc iż Sławek nie jest doświadczony w polityce. Jego zaangażowanie partyjne oraz socjalistyczne, spowodowało jego aresztowania przez ówczesne władze rosyjskie. Pierwsze nastąpiło 6 marca 1903 roku w Budziszynie. Osadzony w różnych więźieniach w końcu uciekł i wspomagał partię, np. dostarczył broń na manifestację 13 listopada 1903 roku na placu Grzybowskim w Warszawie. Potem aż do 1914 roku walczył z rosyjskim zaborcą w szeregach swojej partii, jednocześnie zdobywając niepodważalny autorytet w swoim ugrupowaniu. Podczas tych lat, połowicznie współpracował z wywiadem Austriackim, co również mu pomogło. 
Gdy wybuchł pierwszy światowy konflikt, Walery Sławek znalazł się w Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego. Jego "przygody" w legionach, nie są zbytnio dobrze opisane, ale wiemy iż w 1917 roku został aresztowany przez wojska niemieckie i został osadzony w warszawskiej cytadeli, później w kilku innych więzieniach na terenie Mazowsza. Oficjalnie z niemieckiej niewoli wyszedł dzień po zakończeniu I wojny światowej. 
Po wojnie, Walery Sławek wstąpił do nowego Wojska Polskiego. Brał udział w Wojnie Polsko-Bolszewickiej, co pomogło mu w awansie (walczył już w stopniu majora). Po tym epizodzie, pełnił wojskowe funkcje, jednakże aż do Przewrotu Majowego nie wychodził z biur Wyższej Szkoły Wojennej. Cały czas Walery Sławek, był w rezerwie WP. Gdy nastał maj 1926 roku i pamiętny przewrót, podjęto decyzję iż Podpułkownik Sławek, zostanie przywrócony do czynnej służby w Wojsku Polskim. Nie brał udziału w akcjach wojsk Piłsudskiego, ale był ciągle przy nim w sztabie. Do 1934 roku, był czynnie służącym pułkownikiem Wojska Polskiego. Również w czasie swojej służby w wojsku, był jednym z współautorów i ekspertów pracujących nad Konstytucją Kwietniową. 
W 1928 roku, Sławek zajał się polityką. Wstąpił do Bezpartyjengo Bloku Współpracy z Rządem (BBWR). Był prezesem tegoż ugrupowania. Przez dwa lata zbudował silną partię i w 1930 roku został Premierem RP. Jego pierwsza kadencja rozpoczęła się 29 marca 1930 roku a zakończyła w sierpniu tego samego roku. Pierwszy styk z władzą trwał króciutko, ale Walery nadal się nie poddawał. Drugi raz premierem został ledwie 3 miesiące po dymisji. W tym przypadku sterował państwem od grudnia 1930 roku, do maja 1931. Drugi rząd Sławka, również zakończył się jego dymisją. Pomijając fakt jego dwóch nieudanych (ale owocnych dla Polski) prób rządów, naprawdę aktywnie działał politycznie. Podczas pastowania stanowiska premiera też, ale problem zaistniał gdzie indziej. Problemem była zażarta rywalizacja partyjna, gdzie każdy miał na każdego "haka". Otóż dlatego wielu premierów II RP rządziło albo 3, albo 6 miesięcy. Sławek również był "wygryzany" i musiał uciekać ze swojego stanowiska. Trzeci rząd Sławka, został utworzony 28 marca 1935 roku trwał do 12 października tego samego roku. Waleremu poczęło trochę odbijać iż ciągle traci władzę. Ale przetrwał trudne trzy lata i w 1938 roku został Marszałkiem Sejmu. Ale pod koniec roku stracił i to stanowisko ze względu na rozwiązanie przez prezydenta Sejmu. 
Pomijając zbiżający się koniec, trzeba przypomnieć iż Walery Sławek po ukończeniu SGH na serio zainteresował się ekonomią i matematyką. To pierwsze spowodowało jego szeroką wiedzę ekonomiczą i gospodraczą na temat Polski i wielu innych krajów. Również to poskutkowało tym iż znalazł się on w zespole opracowującym Konstytucję Kwietniową. Matematyka poskutkowała zdobyciem tytułu profesora oraz możliwości wykładania na Politechnice Lwowskiej. Dzięki tym zainteresowaniom, prof. Sławek utowrzył wiele teorii matematycznych które są niepodważalne do dziś. 
Niestety koniec nastał. Walery Sławek rozgoryczony brakiem jakiej kolwiek władzy popadł w załamanie nerwowe. Po rozwiązaniu sejmu pod koniec 1938 roku, w następnych wyborach nie udało mu się wejść do parlamentu. Wszystkie wydarzenia oraz inne epizody polityczne poskutkowały popełnieniem samobójstwa przez Walerego Sławka. Zostawił list porzegnalny z następującą treścią: Odbieram sobie życie. Proszę nikogo nie winić. Walery Sławek. 
I tak ta historia się kończy. To jednakże pokazuje co może uczynić polityka i do czego są zdolni ludzie. A przez takich giną wielcy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz