niedziela, 31 stycznia 2016

Jak kolonizowano Azję? Część 4

Na północ od Indii i Chin, na zimnej Syberii, i w wysokich masywach górskich Ural, Rosjanie kontynuują kolonizację Azji. Mamy początek XVIII wieku, aktualnym carem Rosji jest Piotr I Wielki, który zdobył swój przydomek za wiele wyczynów które stworzyły podwaliny dla gigantycznego Imperium Rosyjskiego. Moskale – potem Rosjanie – już od początku XVI wieku prowadzili ekspansję terytorialną w kierunku niezamieszkałych terenów północnych kontynentu azjatyckiego. W samym XVI wieku zajęli oni dzisiejsze terytoria Republiki Komi, Obwodu Murmańskiego oraz tereny około 10 dzisiejszych rosyjskich okręgów administracyjnych. W XVII wieku Rosjanie bez przeszkód przeszli pasmo gór Ural, zajęli dużą część terenów na wschód od tego górskiego masywu, oraz uzyskali dostęp do Morza Kaspijskiego. Już w XVIII wieku, - ledwo przed rozbiorami Rzeczypospolitej - Imperium Rosyjskie było bliskie uzyskania wszystkich terenów azjatyckich, które dziś znajdują się w granicach Federacji Rosyjskiej. Ich ekspansja która trwa 200 lat, pozwoliła na zajęcie Rosji prawie 65% ich dzisiejszego terytorium. Ale mimo to nie korzystali z nadarzających się okazji, i do początku XX wieku nie zajęli żadnego nowego terytorium. Rosjanie nie konfrontowali się z żadnym z imperiów kolonialnych, w tym jedynym przypadku nie ingerowali w cudze sprawy. Rosjanie, przerywają kolonialną ekspansję i skupiają się na polityce zagranicznej wobec swoich protektoratów.
            Przerwa w brytyjskiej ekspansji terytorialnej trwała około 30 lat. W 1707 następuje reforma Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, która rozpoczyna nowy okres w historii swojego istnienia. W międzyczasie długiej przerwy w kolonizacji, następuje ważny zwrot w historii Anglii i Szkocji. Również, w 1707 roku podpisany i zaprzysiężony zostaje akt unii realnej między królestwem Anglii a królestwem Szkocji. Z tej hybrydy powstaje Królestwo Wielkiej Brytanii.
            Ważnym zadaniem bojowym (jak i handlowym) postawionym kompanii jest wyeliminowanie francuskiego odpowiednika, który także chciał podporządkować Azję dla swego króla. Rywalizacja między angielską a francuską kompanią jest zacięta od samego początku i trwa aż do 1760 roku, kiedy to Francuska Kompania Wschodnioindyjska upada i oficjalnie Francja traci wpływy w Azji. Monopol na handel w całości przejmują Brytyjczycy i czerpią z tego gigantyczne zyski.
            Pod koniec XVIII wieku, Wielką Brytanię i jej władców męczy rzesza problemów. Jednym z nich jest ryzyko utraty kolonii w Ameryce północnej, a drugim brak terenów na miejsca reedukacji dla skazańców. Wielka Brytania poszukuje nowych kolonii. W 1769 roku wysyła kapitana James’a Cook’a aby rozpoczął eksplorację terenów pacyficznych. Nikt nie spodziewa się tego, co zostanie odkryte…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz