sobota, 25 kwietnia 2015

Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego

Witajcie, w tym artykule opiszę wam państwo Ludwika Niemieckiego, które powstało w 843r. w związku z podzieleniem państwa franków na mocy traktatu w Verdun. (Jeśli nie wiesz na czym to polegało przeczytaj artykuł "Państwo Franków".) Po traktacie w Verdun, państwo Lotariusza (Lotara) rozpadło się i zostało podzielone między państwo zachodnie i wschodnie. Dziś zajmiemy się wschodem. Jak wiadomo (lub nie) w państwie franków panowała zasada Primogenitury. (znaczy to to że najstarszy syn władcy obejmuje tron po śmierci ojca). Po śmierci Ludwika IV Dziecię (911r.), który nie miał dziecka możnowładcy zarządzili "spotkanie", na którym mieli wybrać króla. Wybrali Konrada, który panował 7 lat ( do 918r.). W 919r. królem został Henryk I Ptasznik, który przyjął chrzest, podbił Czechy i Danię. Zniszczył plemiona Słowian połabskich, Po jego śmierci władzę przejął  jego syn Otton I, który zyskał przydomek Wielki iż: -Podporządkował sobie kościół.
-Zatrzymał ekspansję Węgrów, podczas bitwy na Lechowym Polu w 955r.
- Najważniejsze : W 962r. został koronowany na króla i cesarza nowo założonego Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. 
Gdy umarł w 973r. jego syn Otton, przejął władzę w państwie. Jego głównym celem było zawarcie sojuszu z Cesarstwem Bizantyjskim ( Niedługo o nim artykuł !!!). Sojusz nie był oficjalny, ale Bizancjum nie zaatakowałoby Niemcy ponieważ Otton II, poślubił księżniczkę bizantyjską Teofano. W 983r. umarł Otton II, który miał syna Ottona III, ten jednak nie mógł rządzić cesarstwem gdyż był za młody. Władzę przejął po kilku latach w 993r. Celem Ottona było utworzenie Uniwersalnego Cesarstwa Rzymskiego, w którego skład miałyby wchodzić:
-Galia
-Niemcy
-Rzym
-Slawennia - Słowiańszczyzna
Otton III bardzo lubił państwo Bolesława Chrobrego - Polskę. W 1000r. pod pretekstem pielgrzymki do grobu św. Wojciecha, cesarz spotkał się z księciem Polskim. Witając Bolesława włożył mu na głowę diadem cesarski. Było to symboliczną koronacją. Otton wręczył mu także kopię włóczni św. Maurycego. Cesarz wybrał się tak naprawdę, aby przedstawić Bolesławowi wizję Uniwersalnego Cesarstwa Rzymskiego, Bolesław miał rządzić ( W imieniu Ottona) Słowiańszczyzną. Kiedy Otton opuszczał Polskę Bolesław wręczył mu relikwie św. Wojciecha. W 1002r. młody władca jechał, z pielgrzymką do grobu Karola Wielkiego, nie spodziewanie umarł. Po jego śmierci władcą został Henryk II, który zmienił zdanie o polakach i prowadził z nami 4 wojny, głownie o Miśnie, Morawy i Grody Czerwińskie. Wojny te odbywały się w latach :
1003-1005
1008-1013
1013-1015
1015-1018
Ostatecznie wojny te skończyły się podpisaniem Pokoju w Budziszynie (1018r.) Umocnieniem pokoju było poślubienie przez Bolesława Ody, księżniczki niemieckiej. Śmierć Henryka II (1024r.), zakończyła okres panowania dynastii Ludolfingów w Niemczech. Po śmierci monarchy książęta wybrali na króla Konrada II, który rozpoczął panowanie dynastii Salickiej w państwie Germańskim. Dynastia ta wyróżniała się tym że podporządkowała sobie kościół w Niemczech i toczyła spory z papieżem o inwestyturę. Po tejże "rodzinie" czas przyszedł na Lotara III, jedyny przedstawiciel dynastii Welfijskiej oraz na Konrada III i Fryderyka I Barbarossę z dynastii Hoheunstaufów. Największą dynastią w Niemczech była dynastia Habsburgów, która panowała do 1806r. 1806r. jest rokiem kiedy I Rzesza lub Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego upada. II Rzesza istniała w latach 1871-1918r. zaś III Rzesza to państwo istniejące w latach 1933r. - 1945r. Konkludując I Rzesza to państwo, które nie bało się wielu rzeczy i dzięki swojej odwadze przetrwało ponad 800 lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz