sobota, 2 kwietnia 2016

Historia Igrzysk Olimpijskich #1 - Ateny 1896

Dziś Igrzyska Olimpijskie (zarówno letnie jak i zimowe) są bardzo popularnymi zawodami sportowymi. Do dziś, 2016 roku odbyło się 31 edycji letnich igrzysk oraz 22 zimowe. Jednakże odbywały się one już w starożytności! Dlaczego igrzyska były martwe przez tyle lat? 
W starożytnych greckich polis sport był bardzo ważnym elementem życia publicznego. Dlatego, powstała idea, aby rozgrywać zawdy sportowe w których uczestniczyć mogły by każde polis. Wtedy chociaż na chwilę, świat zatrzymał by się i oglądał sportowe zmagania swoich ulubieńców. Ówczesne igrzyska trwały krótko bo ledwo od 5 do 7 dni i opiewały na dziewięć konkurencji. Odbywały się co cztery lata w Olimpii. Na drodze dla tego sportowego wydarzenia, stanęła ekspansja imperium rzymskiego. Tereny Grecji były pod okupacją Rzymu. W 393 roku, Cesarz Teodozjusz I wydał zakaz organizacji igrzysk (bardzo prawdopodobne, że dokonał tego z obawy przed ekspansją pogaństwa). I tak igrzyska stanęły blisko na 1500 lat...
Sport zaczął rozpowszechniać się w XIX wieku bardzo szybko. Każdy chciał biegać, rzucać oszczepem, skakać w dal... może się to ciągnać dalej. Masowo tworzyły się kluby czy towarzystwa sportowe. We Francji (nie raz w Europie) organizowano zawody sportowe, które potocznie nazywano "olimpiadą". Mimo wszystko ludzie niezbyt wiedzieli o prawdziwej nazwie tych zawodów. Baron Pierre de Courbertin, zorganizował na 5 rocznicy powstania Francuskiego Związku Lekkoatletycznego spotkanie śmietanki intelektualnej Francji. Podjęli oni deyzjęo próbie stworzenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który ma za zadanie zorganizowanie odrodzonych Igrzysk Olimpijskich. Na zorganizowanym w 1894 roku pierwszym posiedzeniu MKOI, obandowano nad pierwszym gospodarzem Igrzysk. Delegat Grecji Dimitros Wikileas wysunął kandydaturę Aten. Komitet zaakceptował tą kandydaturę i na gospodarza pierwszych nowożytnych Igrzysk wybrano właśnie stolicę Grecji. 
Wszystko wyglądało na stosunkowo łatwe - organizacja i fundusze miały być zorganizowane głównie przez Greków. Ale trudna sytuacja Grecji spowodowała zanik funduszy przeznaczonych na organizaję igrzysk. Dodatkowo koszty okazały się być trzykrotnie wyższe niż zakładano. W tej sytuacji MKOI postanowił wysłać specjalną delegację, która pomoże w uzyskaniu równowagi finansowej Grecji. Ostatecznie udało się zminimalizować koszty i uzyskać zbilanosowane wydatki i przychody. Jednym ze sposobów na zyskanie dodatkowych funduszy było wydanie limitowanych znaczków pocztowych o tematyce olipijskiej. Dwanaście znaczków o różnych wartościach sprzedawało się jak świeże bułeczki.
Kwestie organizacji 
W tej olimpiadzie mieli występować wyłącznie amatorzy sportu, z wyjątkiem szermierki. Postanowiono, iż główną areną igrzysk będzie zbudowany jeszcze w starożytności stadion Panathinaiko. Miały odywać się na nim lekkoatletyka, zapasy, podnoszenie ciężarów i gimnastyka. Inne konkurencje miały się odbywać w innych loklalizacjach. Szermierka w hali Zappeion, strzelectwo w mieście Kalithea, a pływanie w Pireusie. 
Na tej olimpiadzie dopuszczono 9 konkurencji między innymi krytkiet, tenis, czy żeglarstwto. 
Igrzyska otwarto 6 kwietnia 1896 roku na arenie głównej. Już tego dnia rozpoczęły się eliminacje w lekkoatletyce. Jednakże otwarcie nie było takie jak teraz. Sportowcy nie przysięgali, nie palno ognia olimpijskiego, również sędziowie nie składali przysięgi. 
Na pierwszych igrzyskach pojawiło się 14 krajów (dołączyć miały Belgia i Rosja ale zrezygnowały). Między innymi Australia brała udział jako oddzielne państwo, pojawiła się też drużyna mieszana (pod flagą olimpijską). Grecy zdobywali najwięcej medali ze wszystkich drużyn. Król Greków Jerzy I był z nich dmuny i chciał wykorzystać to w kwestiach organizacji następnej olimpiady. 12 kwietnia zorganizował bankiet pożegnalny dla sportowców, Wygłosił mowę na temat zawodów i kwesti olimpiady. W trakicie jego przemowy wspomniał, że Ateny mogły by być ciągle gospodarzem igrzysk. Ale MKOI miało inne plany... 
15 kwietnia zorganizowano ceremonię zamknięcia igrzysk. Poprzedzało ją rozdzanie nagród za konkurs poetycki. Ceremonia rozpoczeła się od parady sportowców, potem rozdano uczestnikom nagrody specjalne, następnie Jerzy I oficjalnie zamknął i zakończył pierwszą nowożytną olimpiadę.
Podsumowanie 
W sumie aż dziesięć z czternastu uczestniczących krajów zdobyło medale. W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Amerykanie (20 medali w tym 11 złotych), na drugim miejscu uplasowali się gospodarze Igrzysk zdoyli najwięcej medali brążowych i srebrnych (odpowiednio 19 i 17), dzięki temu w sumie zdobyli aż 46 medali! Trzeci w klasyfikacji okazali się Niemcy z sześcioma złotymi medalami, a w sumie tylko z trzynastoma.  
Co ciekawe, medali otrzymywali tylko zawodnicy którzy zajęli pierwsze lub drugie miejsce. Mimo wszystko nie otrzymywali oni złotego i srebrnego medalu, tylko srebrny i miedziany. Złotych wówcas nie było. Dopiero w późniejszych edycjach MKOI podjął decyzję o wprowadzeniu nagród za wszystkie trzy miejsca na podium w obecnych do dziś kolorach medali. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz